PO KONFERENCJI
Wysłane przez kierownik w pon., 11/14/2016 - 13:59
Po konferencji
„Wspólnie na rzecz kształcenia zawodowego. Kształcenie zawodowe dla rynku pracy”
10 października 2016 roku odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół zawodowych i placówek oświatowych, kierowników szkolenia praktycznego, przewodniczących komisji przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli kształcenia zawodowego „Wspólnie na rzecz kształcenia zawodowego. Kształcenie zawodowe dla rynku pracy”. Tematyka konferencji wynikała z ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 w obszarze kształcenia zawodowego – Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez angażowanie pracodawców w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.
Na konferencję przybyli: Małgorzata Bartosiak wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi, Barbara Suchara reprezentant Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi oraz dyrektorzy i nauczyciele szkól zawodowych.
Celem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie organizacji kształcenia zawodowego, zaprezentowanie kierunków polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawienie zmian w organizacji egzaminów zawodowych, prezentacja oferty edukacyjnej Ośrodka Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego i podręczników wspierających branżowe kształcenie zawodowe oraz rozpoznanie potrzeb edukacyjnych uczestników w zakresie doskonalenia zawodowego.
Konferencję prowadził Janusz Moos dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. W swoim wystąpieniu poruszył istotne zagadnienia dotyczące kształcenia zawodowego. Wskazał potrzebę jednoznacznego zdefiniowania pojęcia kształcenia dualnego tak, aby każdy podmiot rozumiał je jednakowo. Zwrócił uwagę na potrzebę odejścia od dychotomii w kształceniu zawodowym na rzecz integracji teorii z praktyką i edukacji z rynkiem pracy. Podkreślił wysoką skuteczność kształcenia modułowego-zadaniowego i konieczność inwestycji w organizowanie tego rodzaju kształcenia, co wymaga zaangażowania samorządów.
Krzysztof Makowski kierownik Pracowni Edukacji Przedzawodowej w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego podkreślił rolę edukacji przedzawodowej w rozwijaniu kompetencji technicznych uczniów w tym również umiejętności manualnych. Wskazał, iż proces wyboru drogi edukacyjno-zawodowej rozpoczyna się już w przedszkolu i nauczyciele oraz doradcy zawodowi powinni w nim uczestniczyć.
Małgorzata Sienna kierownik Ośrodka Doradztwa Zawodowego w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przedstawiła model doradztwa zawodowego na każdym etapie edukacyjnym.
Dyrektorzy łódzkich szkół zawodowych i przedstawiciele pracodawców zaprezentowali swoje doświadczenia dotyczące współpracy w zakresie organizowania procesu kształcenia uczniów łódzkich szkół zawodowych. Przedstawiono różne modele tej współpracy, korzyści, które z niej wynikają oraz bariery na jakie napotykają szkoły i pracodawcy. W dyskusji nad modelowaniem kształcenia zawodowego wzięli udział:
- Joanna Kośka dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi i Adam Paprocki dyrektor Izby Rzemieślniczej w Łodzi,
- Iwona Kowalska dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi i Janusz B. Komorowski prezes zarządu firmy SUM Poland,
- Ryszard Mirys nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi i Zdzisław Migdalski przedstawiciel firmy BSH
- Ryszard Kaźmierczak dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi i Michał Majak przedstawiciel firmy MOTORWINGS.
Tematyka wystąpień dotyczyła:
- kształcenia dualnego organizowanego we współpracy z rzemiosłem,
- współpracy pracodawcy ze szkołą dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
- praktycznego wymiaru kształcenia uczniów w rzeczywistych warunkach pracy,
- szans i zagrożeń współpracy szkół z małymi przedsiębiorstwami.
Marek Szymański kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi przedstawił zmiany w organizacji egzaminów zawodowych w bieżącym roku szkolnym.
W dyskusji, która wywiązała się po wystąpieniach głos zabrali: Roman Laskowski Przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" oraz Małgorzata Joniuk-Piątkowska dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Łodzi. Dyskutanci w swoich wystąpieniach odnieśli się do trudności w nawiązywaniu i utrzymaniu współpracy z pracodawcami ze względu na brak rozwiązań systemowych.
Uczestnicy konferencji, a zwłaszcza dyrektorzy szkół zawodowych i przedstawiciele pracodawców, wysoko ocenili możliwość wymiany doświadczeń. Prezentacja różnych form współpracy szkół z pracodawcami, a także przedstawienie praktycznych rozwiązań dotyczących tej współpracy, przyczyniły się do szerszego spojrzenia na budowanie efektywnych sprzężeń zwrotnych edukacja – rynek pracy.
W konferencji wzięło udział 58 osób.
Opracowanie:
Konsultanci Pracowni Edukacji Zawodowej
GALERIA
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6