Komunikat NOWA JAKOŚĆ W EDUKACJI ZAWODOWEJ WYZWANIEM DLA NAUCZYCIELI (z dnia 6.11.2012)
Wysłane przez kierownik w ndz., 11/18/2012 - 17:39
Adresowany do: dyrektorzy i nauczyciele szkół zawodowych
Autor: Janusz Moos, Grażyna Adamiec
NOWA JAKOŚĆ W EDUKACJI ZAWODOWEJ WYZWANIEM DLA NAUCZYCIELI
- doskonalenie procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013
- doskonalenie procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013
22 października 2012 roku odbyła się w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Konferencja „Nowa jakość w edukacji zawodowej wyzwaniem dla nauczycieli – doskonalenie procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013”, zorganizowana przez Ośrodek Osiągania i Doskonalenia Kwalifikacji Zawodowych. Celem Konferencji było przygotowanie dyrektorów i nauczycieli kształcenia zawodowego do doskonalenia procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013, rozpoznanie ich potrzeb w zakresie doskonalenia oraz przedstawienie oferty edukacyjnej Ośrodka Osiągania i Doskonalenia Kwalifikacji Zawodowych, który ma wspierać szkoły w pokonywaniu wyzwań, będących rezultatem wprowadzenia nowej podstawy programowej kształcenia w zawodach.
W Konferencji „Nowa jakość w edukacji zawodowej wyzwaniem dla nauczycieli – doskonalenie procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013” wzięli udział Państwo dyrektorzy i nauczyciele szkół zawodowych oraz placówek zajmujących się kształceniem zawodowym, nauczyciele konsultanci i doradcy zawodowi ŁCDNiKP. W spotkaniu wziął udział Janusz Moos – dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, który dokonał wprowadzenia, akcentując procesy wspierania rozwoju szkół w kontekście strategii uczenia się przez całe życie oraz filozofii Polskiej Ramy Kwalifikacji oraz Elżbieta Gonciarz – wicedyrektor Centrum.
Uczestnicy:
Dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy szkolenia praktycznego: Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 w Łodzi (2 osoby), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 w Łodzi, Zespołu Szkół Przemysłu Mody w Łodzi, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Łodzi (2), Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi, Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi (2), Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzi, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 21.
Nauczyciele: Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi (1 nauczyciel), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łodzi (2), Zespołu Szkół Gastronomicznych w Łodzi (1), Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Łodzi (1), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7 w Łodzi (1), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi (2), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10 (2), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 w Łodzi (1), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 w Łodzi (2), Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi (2), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi (1), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 21 w Łodzi (2), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi (1), Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 w Łodzi, Publicznego Gimnazjum nr 16 w Łodzi (1), Centrum Edukacyjnego NOVUM w Łodzi (1), Zespołu Szkół im. J. Grodzkiej w Łęczycy (1), ŁCDNiKP (5).
Łącznie w Konferencji uczestniczyło 50 (goście - 40) osób.
Tematyka Konferencji obejmowała zagadnienia dotyczące:
- Rola i zadania Ośrodka Osiągania i Doskonalenia Kwalifikacji Zawodowej na łódzkim rynku edukacyjnym,
- Dostosowywanie programów nauczania do warunków szkolnych,
- Zmiany w egzaminach zawodowych,
- Organizacja kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
- Praca z uczniem zdolnym – Akademia Młodych Twórców,
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach zawodowych,
oraz
- Kalendarz zmian w kształceniu zawodowym,
- Monitorowanie wdrażania podstawy programowej kształcenia w zawodzie,
- Konkursy zawodowe w roku szkolnym 2012/2013,
- Cyfryzacja szkół,
- Oferta podręczników do nowej podstawy programowej kształcenia w zawodzie,
- Oferta doskonalenia zawodowego nauczycieli OOiDKZ,
- Komunikaty:
- Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji (organizacja kursu),
- Ośrodek Jakości i Zarządzania (organizacja kursu kwalifikacyjnego),
- Ośrodek Doradztwa Zawodowego (organizacja kursu),
- Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych (oferta edukacyjna),
- Badanie potrzeb edukacyjnych z wykorzystaniem formularza ankiety.
Stanowiska w powyższych kwestiach zaprezentowali: Janusz Moos – dyrektor ŁCDNiKP, Barbara Kapruziak – kierownik Ośrodka Osiągania i Doskonalenia Kwalifikacji Zawodowych, Małgorzata Sienna – kierownik Ośrodka Doradztwa Zawodowego, Marek Szymański – kierownik Wydziału Egzaminów Zawodowych OKE, Dorota Wojtuś – Ośrodek Nowych Technologii Informacyjnych oraz konsultanci OOiDKZ - Grażyna Adamiec, Krystyna Kielan, Maria Michalak, Jadwiga Morawiec, Joanna Orda, Anna Siennicka, Maria Stompel, Danuta Urbaniak, Ryszard Zankowski, Andrzej Żelasko.
Janusz Moos, w swoim wystąpieniu, wskazał na zmiany w systemie kształcenia zawodowego i ustawicznego, a w szczególności we wprowadzeniu modularyzacji kształcenia oraz standardów kwalifikacji zawodowych.
Podczas konferencji przedstawiono kilka komunikatów, które wiążą się z wyzwaniami dla dyrektorów i nauczycieli kształcenia zawodowego, szkół i placówek. Dotyczyły one między innymi cyfryzacji szkoły i organizacji kształcenia zdalnego w kształceniu zawodowym.
Każda szkoła/placówka uczestnicząca w Konferencji otrzymała zestaw: publikację wydaną przez ŁCDNiKP „Organizacja kwalifikacyjnych kursów zawodowych” opracowaną przez Andrzeja Żelasko oraz materiał informacyjny, w którym zamieszczono informacje o opiekunach szkół zawodowych z ramienia Centrum, wykaz dyżurów konsultantów w PUNKCIE KONSULTACYJNYM ds. modernizacji kształcenia zawodowego w roku szkolnym 2012/2013 wraz z przykładową tematyką, terminarz konsultacji indywidualnych, wzór karty do rejestracji DOBRYCH PRAKTYK szkół/placówek wraz z przykładem opisu oraz ofertę usług edukacyjnych dotyczących doskonalenia umiejętności metodycznych, organizacyjnych i merytorycznych nauczycieli.
Podkreślić należy, iż Konferencja stworzyła warunki do zaprezentowania uczestnikom różnych poglądów i stanowisk na temat doskonalenia procesu edukacyjnego w roku szkolnym 2012/2013. Treści wystąpień, prezentacji, dyskusji i komunikatów upoważniają do sformułowania następującej rekomendacji Konferencji, dotyczącej nowej jakości w edukacji zawodowej:
- Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w edukacji zawodowej stanowi ważne miejsce do wdrażania nowych koncepcji kształcenia zawodowego, w tym modułowego.
- Kształcenie zawodowe wymaga praktycznego przygotowania uczniów i innych osób dla potrzeb rynku pracy i pracodawców. Szczególnie istotne jest uczenie się poprzez wykonywanie zadań zawodowych transportowanych z rzeczywistego procesu pracy.
- Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego posiada nowoczesne wyposażenie, stanowiące zaplecze techniczno-dydaktyczne szkół zawodowych. Stwarza warunki do osiągania kwalifikacji potrzebnych w przyszłym miejscu pracy. Wyposażenie i praca Centrum powiązana jest ze zmianami zachodzącymi na rynku pracy, dlatego proponuje się, by wykorzystać je do kształcenia praktycznego uczniów w Centrum.
- Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego zapewnia uczniom, nauczycielom, pracownikom firm i innym osobom dorosłym warunki do osiągania kwalifikacji w sposób formalny oraz pozaformalny.
- Organizacja i prowadzenie w szkołach zawodowych kształcenia zawodowego oraz wprowadzanie nowej podstawy kształcenia zawodowego wymagają organizowania i prowadzenia doskonalenia umiejętności nauczycieli szkół zawodowych, w tym nauczycieli uczących w systemie modułowym (umiejętności kierunkowych i metodycznych nauczycieli kształcenia zawodowego) i umiejętności zarządzania nowymi procesami edukacyjnymi w szkole zawodowej (wykaz rekomendowanych kursów w załączeniu).
Janusz Moos
Dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego
Opracowanie:
Janusz Moos
Grażyna Adamiec
Załączniki: